Skip to content Skip to footer

DUBOVÁ PRKNA – VLASTNOSTI A POUŽITÍ

Dubová prkna jsou dřevařský výrobek, který se vyrábí na strojních pilách podélným řezáním jednotlivých kmenů z poražených stromů. Používá se jako stavební nebo truhlářský materiál. Dubovému prknu se podobá dubová fošna, která je oproti prknu tlustší, prkna z dubu mají maximální tloušťku 38mm. Nejvíce se masivní dubová prkna používají na podlahu, schodové nášlapy, schody, interiérové obklady stěny, stropu, nábytek ale je čím dál více žádanější v exteriéru na terasu, fasádu, vyvýšený záhon, molo, můstek, palubu, lávku, šlapák, ploty z dubu, pergoly, altány i zahradní nábytek.

 

JAKÉ DUBOVÁ PRKNA PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

Čerstvě řezané (katrované) dubová prkna s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož dub je odolný prosti tomuto napadání.

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

Tento produkt základního pilařského zpracování neztrácí svou oblibu u tradičních tesařských konstrukcí, kde se uplatňuje poměrně široká škála rozměrů průřezu – exteriérových konstrukcí, dubové fošny v zahradě, vyvýšené záhony a jiné

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

DUBOVÉ PRKNA

 
 

 

Technicky vysušené, hoblované dubová prkna

profily jsou vyráběny z technicky vysušeného dubového řeziva se zaručenou vlhkostí (exteriér zpravidla 15 % ±3%, interiér 10% ±2%). Středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější a je primárním pořezu kulatiny je dbáno na proříznutí dřeně (středu kmene). To zaručuje vyšší tvarovou stálost.

Samozřejmostí je u sámovaných sušených prken čtyřstranné hoblování nebo broušení a sražené hrany.

K výrobě dubových truhlářských prken se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

DUBOVÁ PRKNA - PRKNA Z DUBU - PRKNA DUB - HOBLOVANÉ - VÝROBA

dubové

 

 

HODÍ SE DUBOVÁ PRKNA KE STAVBĚ TERASY?

dubová prkna jako terasa – přechod mezi vnitřním a vnějším prostorem je nyní mnohem více než jen módní vlnou: symbolizuje celý životní styl. Je postavena z přírodního a nadčasového dřeva a stává se místem pohody a pohostinnosti. I v nejteplejších hodinách dne vám terasa orientovaná na jih umožní pohodlnou chůzi naboso. Rok co rok obstojí před deštěm a sněhem, dá se snadno vyčistit.

Ať už je dřevo naolejované a pečlivě udržované nebo stárnoucí povětrnostními vlivy s časem, efektů a stylů je mnoho, ale emoce zůstávají stejné…  klidný, ušlechtilý materiál, který se tiše mění a zkrášluje, jak plyne čas.

 

ROZHODNĚTE SE PRO NADŘAZENOST DUBOVÉHO DŘEVA

Mnoho balkonů a teras nejsou přizpůsobeny prostoru pro volný čas a jsou sotva využívány! Právě s tímto vědomím nabízejí dřevěné masivní konstrukce, se kterými se snadno žije, všechny výhody.

 

KVALITA A DLOUHOVĚKOST

Tvrdostí a dalšími vlastnostmi jako hustota a dlouhá životnost se prkna z dubu směle vyrovnají exotickým dřevinám. Dřevěné dubové terasy nemají tak vysokou pořizovací cenu. Nabízí se ve tmavě hnědé barvě a klidně i bez ošetření je schopen vydržet i několik desítek let.

Dřevěné terasy z dubových prken jsou více než jednoduché na montáž, proto vám dubová prkna můžeme nabídnout formou prodeje samotných terasových prken a podkladových hranolů.

Venkovní dřevěné konstrukce vyžadují přesné konstrukční metody, aby vydržely čas a povětrnostní vlivy, proto vám vyrobíme a dodáme  prkna z dubu na terasu na klíč.

 

KAM TERASU UMÍSTIT?

Body, které je třeba vzít v úvahu, jsou: slunce, vítr, odvodnění. Výběr dřeva je zásadní, dubové dřevo patří mezi nejkvalitnější exteriérové dřevo. Dřevo musí odpovídat důležitým technickým parametrům. Jeho životnost je proto zásadní. Terasa není jen venkovní prostor .Vizuálně rozšiřuje vnitřní prostory a spojuje váš domov se zahradou ukotvením do krajiny.

Naše terasové komponenty jsou k dispozici v různých délkách a velikostech profilů spolu s možností buď protiskluzového profilu se zkosenými hranami, nebo s hladkým povrchem pro dokončení vašeho zahradního projektu do cíle, dle Vašeho výběru:

dubové

dubové

 

 

S DUBEM SE MUSÍ UMĚT PRACOVAT

Vyrábíme rozsáhlou škálu terasových produktů vyrobených prostřednictvím našich zařízení v naší malé pile, které nám umožňují strojově zpracovat a dokončit náš sortiment terasových produktů na vysoké úrovni, abychom splnili požadavky stanovené našimi zákazníky.

V této části najdete vše, co potřebujete k vytvoření terasy snů ve vaší zahradě. Budujete prostor pro setkávání s vašimi hosty nebo místo pro odpočinek na opalovacím lehátku u bazénu? Jsme si jisti, že Vám můžeme nabídnout dřevěné masivní dubové terasy dle Vašich potřeb tak, abyste vytvořili své vysněné venkovní prostředí.

Tím, že materiál na dubové terasy zpracováváme v kompletním výrobním procesu, od stromu až po hotový výrobek, máme možnost mít nad výrobkem plnou  kontrolu . Hotový výrobek bude svědkem našich osvědčených výrobních metod, které nám umožňují dodávat našim zákazníkům krásná, ale odolné dubová prkna.

Naše zahradní terasy jsou k dispozici z dubu evropského a modřínu evropského pocházejícího převážně z Kokořínska nebo Křivoklátska , proto jsme si jisti, že svou kvalitou díky původu dřeva z této lokality s vhodným podložím pro růst těchto dřevin, kvalitním technologickým výrobním postupem a správným skladováním hotových výrobků Vám jsme schopni dodat terasy v takovém provedení, ve kterém si přejete dokončit svou zahradní estetiku.

V naší nabídce najdete terasová prkna, podkladové hranoly nebo kompletní terasové sady:

–  dubová terasová prkna 25mm – šíře 70, 140, 165mm – různé délky od 990.-Kč/m2 bez DPH

–  dubové podkladové hranoly 50x80mm – od 80.-Kč/bm bez DPH

– jakékoli hranoly, prkna, latě různých rozměrů dle požadavku zákazníka

OŠETŘIT DUBOVÁ PRKNA NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Dub nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený dub zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z dubu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  dub vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu dubové terasy nerovnoměrný. Aby povrchy dubu zůstaly odolné a atraktivní, je důležité je každoročně kontrolovat, zda nejsou poškozené. V případě potřeby z povrchu dřeva pomáhá omytí nečistoty. Vyrábíme dubové terasy s viditelnými nebo skrytými spoji v různých šířkách a tloušťkách dle přání zákazníka.

 

dubové

 

 

 

Pošlete nám rychlou poptávku

 

     

    najdete nás také na:

     

    dubové