Skip to content Skip to footer

DUBOVÉ KOSTKY

 

Existuje spousta důvodů, proč si vybrat dubové kostky do zahrady. Mezi hlavní patří to, že je neuvěřitelně tvrdý a má dlouhou životnost a je ceněn pro své hezké, hustě zabalené vlákno. Díky hustotě vlákna je přirozeně odolný vůči vlhkosti, hmyzu a plísním. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha, proto jsou dubové schody do zahrady nenáročné na údržbu. Dubové dřevo bylo za všech dob oblíbeno v nábytkářství, stavebnictví a zahradnictví. V Anglii po něm pojmenovali celé století – age of oak (1500 – 1600).

 

Dubové kostky mají své využití jak exteriéru jako posedová lavice na terasu nebo k ohništi, ale i v interiéru jako majestátní stolek do vstupní haly, zimní zahrady, obývacího pokoje nebo ložnice

dubové

Levnější varianta kostek pro exteriér i interiér jsou z nesmolnatého jasanu, který také zpracováváme.

JAKÉ DUBOVÉ KOSTKY – DUBOVÉ KRYCHLE DO ZAHRADY PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

posedové kostky – rustikální vzhled s větším podílem suků a zabíhajících oblin

dubové kostky selského stylu svým vzhledem zvýrazňují přirozenou krásu dubového dřeva bez dokonalého průmyslového ostrohranného opracování. Takto opracované kostky Vás přenesou o několik století vzad do doby, kdy se nekladl důraz na dokonalost. Více či méně zabíhající kraje zbavené kůry, malé i velké zdravé suky připomínají při každém pohledu na tento krásný kus dřeva, že na počátku byl desítky ba stovky let rostlý strom s přirozeným zakřivením stoupajícím za světlem s košatým rozvětvením v koruně stromu. K výrobě dubových kostek do zahrady rustikálního vzhledu se používají kmeny s větším počtem odříznutých větví  (suků) a ne zcela rovné.

dubové
dubové

posedové kostky pohledový ostrohranný vzhled s menším počtem suků

Při výrobě pohledových dubových kostek do zahrady klademe důraz na kvalitu zpracování, aby všechny hrany byly ostré bez oblin a velkého množství větších suků. Pohledové dubové schody svým čistým vzhledem a kvalitou ukazují na majestátnost dubového dřeva a jsou vhodné pro konstrukční a luxusní designové prvky různých malých i velkých stavebních prvků.

K výrobě pohledových dubových kostek se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

Dubové kostky do interiéru, dubové kostky do zahrady, dubové kostky na zahradu, na sezení, k ohništi, dubové kostky jako stolek
dubové

 

Čerstvě řezané (katrované) dubové kostky s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož dub je odolný prosti tomuto napadání.

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

dubové

OŠETŘIT DUBOVÉ KOSTKY DO ZAHRADY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Dub nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený dub zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z dubu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  dub vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu  nerovnoměrný.

dubové kostky do zahrady

Levnější varianta kostek pro exteriér i interiér jsou výrobky z modřínu – modrinove.cz .

Pošlete nám rychlou poptávku

    najdete nás také na:

    dubové