Skip to content Skip to footer

PROČ A K JAKÉMU ÚČELU ZVOLIT PRÁVĚ DUBOVÉ MOSTOVKY ?

Dubové mostovky slouží na výrobu dřevěných konstrukcí, lávek, mostů jako vkusný masivní konstrukční prvek přes jakoukoli vodní překážku. Mostovky z dubu jsou velmi pevné i trvanlivé s velmi pěknou kresbou a strukturou. Pevnost dubových mostovek je pro velkou hustotu dubu větší než trámů z jehličnatého dřeva, využívají se tedy mimo jiné i pro větší zatížení. Používají se také z estetických důvodů , dřevo je zbarvené do hněda s krásnou a dekorativní kresbou. Dub obsahuje vysoké množství tříslovin, při řezu má výraznou a nezaměnitelnou vůni. Délky dubových mostovek jsou na celé metry až do délky 5m. Rozměry dubových trámů je možné vyrobit až do dimenze 450x450mm. Připravíme individuální rozměry a délky dubových hranolů dle požadavků. Dle požadavku i dodáme certifikát na konstrukční řezivo z tvrdého dřeva.

Levnější varianta trámů pro exteriér i interiér jsou výrobky z modřínu – modrinove.cz .

JAKÉ DUBOVÉ MOSTOVKY PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

rustikální vzhled s větším podílem suků a zabíhajících oblin

dubové mostovky selského stylu svým vzhledem zvýrazňují přirozenou krásu dubového dřeva bez dokonalého průmyslového ostrohranného opracování. Takto opracované trámy Vás přenesou o několik století vzad do doby, kdy se nekladl důraz na dokonalost. Více či méně zabíhající kraje zbavené kůry, malé i velké zdravé suky připomínají při každém pohledu na tento krásný kus dřeva, že na počátku byl desítky ba stovky let rostlý strom s přirozeným zakřivením stoupajícím za světlem s košatým rozvětvením v koruně stromu. K výrobě dubových trámů rustikálního vzhledu se používají kmeny s větším počtem odříznutých větví  (suků) a ne zcela rovné.

Rustikální dubové trámy je vhodné použít u větších čtvercových a obdélníkových dimenzí 150mm a více např. v podobě masivní lavice, stolu, designového prvku v interiéru i exteriéru.

dubové mostovky 0 mostovky z dubu 0 sušené pohledové

pohledový ostrohranný vzhled s menším počtem suků

Při výrobě pohledových dubových trámů a hranolů klademe důraz na kvalitu zpracování, aby všechny hrany byly ostré bez oblin a velkého množství větších suků. Pohledové dubové trámy svým čistým vzhledem a kvalitou ukazují na majestátnost dubového dřeva a jsou vhodné pro konstrukční a luxusní designové prvky různých malých i velkých stavebních prvků.

K výrobě pohledových dubových mostovek se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

Pohledové dubové mostovky je vhodné použít i u menších čtvercových a obdélníkových dimenzí 80mm a více např. masivní židle, stoly, designového prvku v interiéru i exteriér – altány, pergoly, pohledové krovy a další masivní konstrukce

dubové
DUBOVÉ TRÁMY - TRÁMY Z DUBU - TRÁMY DUB - HOBLOVANÉ - VÝROBA

Čerstvě řezané (katrované) dubové mostovky s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož dub je odolný prosti tomuto napadání.

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

Tento produkt základního pilařského zpracování neztrácí svou oblibu u tradičních tesařských konstrukcí, kde se uplatňuje poměrně široká škála rozměrů průřezu – jejich použití je u altánů, pergol, krovů, exteriérových konstrukcí, dubové trámy v zahradě, mostovky, pražce a jiné

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

dubové

Technicky vysušené, hoblované dubové mostovky

profily jsou vyráběny z technicky vysušeného dubového řeziva se zaručenou vlhkostí (zpravidla 15 % ±3%). U větších dimenzí nad 120mm se vyrábí jako středové řezivo nebo u menších dimenzí je primárním pořezu kulatiny je dbáno na proříznutí dřeně (středu kmene). To zaručuje vyšší tvarovou stálost.

Samozřejmostí je čtyřstranné hoblování nebo broušení a sražené hrany – na stropní trámy a jiné pohledové prvky dodáváme dubové hranoly hoblované, broušené, ozdobně frézované hrany, drážky nebo ručně hoblované.

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

dubové
dubové
dubové

OŠETŘIT DUBOVÉ MOSTOVKY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Dub nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený dub zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z dubu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  dub vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu  nerovnoměrný.

dubové

     

Pošlete nám rychlou poptávku

    najdete nás také na:

    dubové