dubové krychle

DUBOVÉ KRYCHLE

Dubové krychle mají mnoho využití jak v interiéru, tak i v exteriéru. Na zahradě slouží jako vynikající sezení k ohni nebo dokonce jako architektonické předměty nebo sokly pro vaše zahradní ozdoby nebo květináče.

 Dodáváme různé velikosti v závislosti na průměru stromu, ze kterého jsou řezány.

Dubové krychle krásně stárnou, což má za následek zvětralé změny, jako jsou malé rozdělení a zvětšené detaily zrna. Rovněž stárnou do ohromující stříbřitě šedé a vydrží neuvěřitelně dlouho.

Můžete také použít krychle uvnitř. Vyschnou o něco rychleji, ale vypadají stejně skvěle.

Existuje spousta důvodů, proč si vybrat dubové krychle do zahrady. Mezi hlavní patří to, že je neuvěřitelně tvrdý a má dlouhou životnost a je ceněn pro své hezké, hustě zabalené vlákno. Díky hustotě vlákna je přirozeně odolný vůči vlhkosti, hmyzu a plísním. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha, proto jsou dubové schody do zahrady nenáročné na údržbu. Dubové dřevo bylo za všech dob oblíbeno v nábytkářství, stavebnictví a zahradnictví. V Anglii po něm pojmenovali celé století – age of oak (1500 – 1600).

CENU OVLIVŇUJE –VÝBĚR KVALITY A KONEČNÝ STAV DOKONČENÍ:
kvalita –pohledová, stavební
povrchová úprava –hoblovaný, nehoblovaný
sražené hrany –bez sražení hran, fazeta 45°, radius
nejčastější rozměry –300x300mm, 320x320mm, 350x350mm, 400x400mm, 450x450mm

JAKÉ DUBOVÉ KRYCHLE DO ZAHRADY PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

rustikální vzhled s větším podílem suků a zabíhajících oblin

dubové krychle selského stylu svým vzhledem zvýrazňují přirozenou krásu dubového dřeva bez dokonalého průmyslového ostrohranného opracování. Takto opracované schody Vás přenesou o několik století vzad do doby, kdy se nekladl důraz na dokonalost. Více či méně zabíhající kraje zbavené kůry, malé i velké zdravé suky připomínají při každém pohledu na tento krásný kus dřeva, že na počátku byl desítky ba stovky let rostlý strom s přirozeným zakřivením stoupajícím za světlem s košatým rozvětvením v koruně stromu. K výrobě dubových pražců do zahrady rustikálního vzhledu se používají kmeny s větším počtem odříznutých větví  (suků) a ne zcela rovné.

dubové
dubové

pohledový ostrohranný vzhled s menším počtem suků

Při výrobě pohledových dubových krychlí do zahrady klademe důraz na kvalitu zpracování, aby všechny hrany byly ostré bez oblin a velkého množství větších suků. Pohledové dubové schody svým čistým vzhledem a kvalitou ukazují na majestátnost dubového dřeva a jsou vhodné pro konstrukční a luxusní designové prvky různých malých i velkých stavebních prvků.

K výrobě pohledových dubových krychlí se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

dubové
Dubové krychle do interiéru, dubová krychle na zahradu, dubové krychle do zahrady, na sezení, k ohništi, dubová krychle jako stolek

Čerstvě řezané (katrované) dubové krychle s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož dub je odolný prosti tomuto napadání.

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

dubové

OŠETŘIT DUBOVÉ KRYCHLE DO ZAHRADY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Dub nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený dub zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z dubu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  dub vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu  nerovnoměrný.

dubové kostky do zahrady

Levnější varianta krychlí pro exteriér i interiér jsou výrobky z modřínu – modrinove.cz .

Pošlete nám rychlou poptávku