Skip to content Skip to footer

DUBOVÉ ŠLAPÁKY

Dubové šlapáky neuvěřitelně odolné a očividně vydrží ještě mnoho let a s věkem budou ještě krásnější.  Dubové šlapáky umíme vyrobit se čtyřmi ostrými hranami nebo jen s potřebnou pohledovou hranou, či stranou. Na ostatních hranách může zabíhat díky větší křivosti dubového dřeva oblina s kůrou.

Volba schodů z dubového dřeva je čistý způsob úpravy vašeho domova nebo zahrady.

Existuje spousta důvodů, proč si vybrat dubové šlapáky. Mezi hlavní patří to, že je neuvěřitelně tvrdý a má dlouhou životnost a je ceněn pro své hezké, hustě zabalené vlákno. Díky hustotě vlákna je přirozeně odolný vůči vlhkosti, hmyzu a plísním. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha, proto jsou dubové schody do zahrady nenáročné na údržbu. Dubové dřevo bylo za všech dob oblíbeno v nábytkářství, stavebnictví a zahradnictví. V Anglii po něm pojmenovali celé století – age of oak (1500 – 1600).

CENU OVLIVŇUJE –VÝBĚR KVALITY A KONEČNÝ STAV DOKONČENÍ:
kvalita –pohledová, stavební
konečná vlhkost –sušený interiér 8-12%, sušený exteriér 15-20%, nesušený
povrchová úprava –hoblovaný, nehoblovaný
sražené hrany –bez sražení hran, fazeta 45°, radius
nejčastější rozměry –150x250mm, 150x300mm, 150x330mm, 200x200mm, 200x250mm, 200x300mm, 200x330mm
dubové šlapáky

JAKÉ DUBOVÉ ŠLAPÁKY PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

rustikální vzhled s větším podílem suků a zabíhajících oblin

dubové schody selského stylu svým vzhledem zvýrazňují přirozenou krásu dubového dřeva bez dokonalého průmyslového ostrohranného opracování. Takto opracované schody Vás přenesou o několik století vzad do doby, kdy se nekladl důraz na dokonalost. Více či méně zabíhající kraje zbavené kůry, malé i velké zdravé suky připomínají při každém pohledu na tento krásný kus dřeva, že na počátku byl desítky ba stovky let rostlý strom s přirozeným zakřivením stoupajícím za světlem s košatým rozvětvením v koruně stromu. K výrobě dubových schodů do zahrady rustikálního vzhledu se používají kmeny s větším počtem odříznutých větví  (suků) a ne zcela rovné.

pohledový ostrohranný vzhled s menším počtem suků

Při výrobě pohledových dubových schodů do zahrady klademe důraz na kvalitu zpracování, aby všechny hrany byly ostré bez oblin a velkého množství větších suků. Pohledové dubové schody svým čistým vzhledem a kvalitou ukazují na majestátnost dubového dřeva a jsou vhodné pro konstrukční a luxusní designové prvky různých malých i velkých stavebních prvků.

K výrobě pohledových dubových schodů se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

Čerstvě řezané (katrované) dubové šlapáky s neurčenou vlhkostí

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož dub je odolný prosti tomuto napadání.

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

Technicky vysušené, hoblované dubové šlapáky

profily jsou vyráběny z technicky vysušeného dubového řeziva se zaručenou vlhkostí (zpravidla 15 % ±3%). U větších dimenzí nad 120mm se vyrábí jako středové řezivo nebo u menších dimenzí je primárním pořezu kulatiny je dbáno na proříznutí dřeně (středu kmene). To zaručuje vyšší tvarovou stálost.

dubové schodnice do interiéru dubové schodnice do exteriéru0

OŠETŘIT DUBOVÉ ŠLAPÁKY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Dub nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený dub zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z dubu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  dub vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu  nerovnoměrný.

dubové schody do zahrady
dubové
dubové

Levnější varianta šlapáků pro exteriér i interiér jsou výrobky z modřínu – modrinove.cz .

[left_heading title=”Pošlete nám rychlou poptávku”] [/left_heading]